Sedmnáctiletý Jiří Pohlídal absolvoval první velký závod své kariéry jezdce rally, přesněji řečeno Valašskou rally zařazenou do Rallysprint série jednodenních soutěží. Svou práci zdárně zvládl pilot, půjčený spolujezdec, a přes menší technické potíže i vůz Nissan Micra, se kterým kdysi v rally začínal Jaromír Tarabus.

Půjčeným spolujezdcem byl zkušený Vladimír Machoň, jenž také řídil micru na přejezdech, na kterých se kvůli Pohlídalově nízkému věku museli vždy za volantem vystřídat.

Předpokladem pro úspěch v rally je absolvování administrativních a technických přejímek a napsání rozpisu při seznamovacích jízdách. Vše se podařilo, posádka Pohlídal-Machoň si na vůz nalepila startovní číslo 106.

Při závodě fanouškům posádky Nissanu Micra zatrnulo hned po první rychlostní zkoušce, protože to vypadalo, že Pohlídal s Machoněm odstoupili. Brzy se naštěstí ukázalo, že absence v oficiálních výsledcích byla pouze důsledkem startu v Poháru mládeže. Problémy se jim ale stejně nevyhnuly. „Na mé oblíbené erzetě Hukvaldy to bylo super, ale ve druhém retardéru se povolilo rameno a my byli nuceni zvolnit,“ popisuje Jiří Pohlídal. V prvním servise se závada odstranit nepodařila a tak nás čekala druhá sekce se stejným problémem. Další servis byl úspěšný, závada se odstranila. Začalo opravdové závodění! Letěli jsme na limitu našeho sériového motoru a výsledkem bylo zlepšení na RZ Lešná o 30 sekund, na Bystřičce o sedm sekund. Nakonec se nám podařilo vyhrát pohár mládeže.

© Motorsport revue 2016