Automobilní škola v Zábřeze podporuje technické vzdělávání
V rámci projektu “Podpora technického a přírodovědného vzdělávání v Olomouckém kraji“, který je financován z Evropského sociálního fondu a ze státního rozpočtu ČR, pořídila automobilní škola v Zábřeze zařízení pro přípravu žáků na odborném výcviku v oblasti svařování.
Do projektu, který realizuje Olomoucký kraj je zapojeno celkem 33 středních škol a 101 spolupracujících základních škol, každá střední škola si vytvořila vlastní miniprojekt podle druhu svého zaměření, ve kterém spolupracuje se čtyřmi základními školami.
Cílem tohoto projektu je zvýšit zájem žáků o technické a přírodovědné obory, a současně s tím rozšířit uplatnitelnost a konkurenceschopnost na trhu práce. Tato vize je podpořena dlouhodobým trendem poklesu zájmu o studium těchto oborů a současně se zvyšujícím zájmem ze strany odborných firem, zaměstnavatelů o absolventy technických odborných škol. Jednou z forem je partnerství základních a středních škol, kdy střední školy v rámci projektu pro žáky základních škol pořádají povinnou výuku a volnočasvé aktivity – kroužky, které svým obsahem a náplní odpovídají zaměření konkrétní střední školy zacílené k technickému a přírodovědnému zaměření.
Vyšší odborná škola a Střední automobilní škola v Zábřeze v rámci tohoto projektu spolupracuje se základními školami v regionu:
1. Základní škola Zábřeh, Školská 406/11
2. Základní škola a Dětský domov Zábřeh, Sušilova 40
3. Základní škola a Mateřská škola Štíty
3. Základní škola a Mateřská škola při lázních Bludov, Lázeňská 573
Organizované volnočasové aktivity školou jsou zaměřené na problematikou autoopravárenství, autodiagnostiky a dopravu. Dovednosti a vědomostmi jsou žákům partnerských škol předávány zkušenými pedagogickými pracovníky, učiteli odborného výcviku s využitím moderních učebních pomůcek a zařízení pořízených z finančních prostředků projektu. Součástí realizace projektu je i využívání samotného vybavení (svařovací trenažér), v rámci povinné výuky je na škole zřízen kroužek – Svar klub, kde žáci školy si mohou vyzkoušet v rámci praktické výuky toto zařízení.
Zakoupení ICT techniky (tablety) z prostředků projektu pomáhají žákům získávat informace potřebné při výuce odborných témat a samotných opravách, seřízení a diagnostických úkonech na výukových vozidlech a vozidlech zákazníků.
Realizací a plnění jednotlivých aktivit tohoto projektu na naší škole přispívá k motivaci žáků základních škol ke směřování budoucího studia na technických odborných školách.
Ing. Martykán Vítězslav
Fotogalerie