Dne 10. 1. 2024 jsme v brzkých ranních hodinách nastoupili do autobusu a vydali se do Mladé Boleslavi. Zde jsme se zúčastnili exkurze do závodu Škoda Auto Mladá Boleslav. Mohli jsme nakouknout do zákulisí a sledovat vznik automobilu v různých výrobních procesech.

To, co se jednou stane automobilem, je nejdříve jen velkým kusem stočeného plechu. Ten se v lisovně řeže a lisuje na požadovaný tvar. Z těchto výlisků ve svařovně vzniká karoserie. V dokonalém rytmu zde pracují roboti, kteří jednotlivé díly svařují a lepí. Souhra jejich ladných pohybů je neuvěřitelná. Karoserie se dále posune do lakovny, kde dostane konečnou barvu.

V montážní hale se do vozu namontují všechny potřebné komponenty jako motor, převodovka, nápravy, sedačky, palubní deska až vznikne hotový automobil, který stojí na vlastních kolech. Z montážní linky vyjede každou minutu jeden automobil, který může být podroben kontrolám kvality a vyjet na zkušební dráhu. Pak je připraven pro koncového zákazníka.

Součástí exkurze byla také prohlídka Muzea, kde jsme se seznámili s historií závodu. Prohlídka vystavených automobilů byla velmi obohacující a zanechala v nás mnoho krásných dojmů.

Mgr. Jitka Hozíková