Před jarními prázdninami jsme se školou podnikli čtyřdenní výlet do švýcarské Ženevy na výstaviště Palexpo, kde byl největší evropský automobilový veletrh.

Úterý 27.2.
Vyjížděli jsme v odpoledních hodinách v úterý 27.2. ze Zábřehu. První pauza nás čekala kousek od Prahy, zde jsme si nakoupili vše potřebné a dali lehkou večeři. Koncem dne jsme se dostali konečně za hranice. Ihned na začátku Německa nás kontrolovala policie, fotili si naše občanky a zjišťovali, jestli nejsme uprchlíci nebo nějaké zakázané osoby.

Středa 28.2.
Během noci jsme se přemístili z Německa do blízkosti švýcarského Curychu. Před Bernem jsme měli ranní pauzu na benzínce na protažení, jídlo a trochu hygieny. Poté jsme se vydali dál na cestu Švýcarskem. Okolo 10. hodiny ranní jsme dojeli do Bernu, hlavního města Švýcarska. Zde jsme měli komentovanou prohlídku centra a rozchod pro vlastní účely, obchody a suvenýry. Okolo oběda jsme vyrazili dál na cestu. Hodinku před Ženevou jsme zaparkovali u města Lausanne, zde byl ideální a krásný výhled na Ženevské jezero. Po menší pauze a hodinové jízdě, jsme byli konečně v Ženevě. Viděli jsme zde krásy Ženevy, historické památky, budovy a poklidný život místních obyvatel. Po komentované prohlídce města a dalším rozchodu nás čekala poslední cesta autobusem tohoto dne, přejezd do hotelu ve Francii. Hotel se nacházel v pobřežním městečku Thonon-les-bains. Ubytovali jsme se v hotelu Ibis Budget, nebyl to žádný zázrak, ale na přespání to stačilo. Ve večerních hodinách jsme se stavili ještě do místního obchodu a lehkou procházku.

Čtvrtek 29.2.
Ráno jsme se nasnídali a vystěhovali z hotelu. Po 9. hodině už jsme byli zase v autobuse. Cíl byl jediný, výstaviště Palexpo. Tam jsme dojeli asi v 10. hodin.  Na tomto autosaloně sice nebyly největší automobilové značky světa, jako v dávných letech, ale i tak toho bylo k vidění poměrně dost. Byl zde rozchod do půl 3, poté jsme se zase sešli u autobusu, který parkoval u ženevského letiště a vydali jsme se na cestu zpátky. Cestou zpátky jsme se už moc nikde nezastavovali, protože jsme chtěli stihnout mnichovský BMW Welt a Mnichov je poměrně daleko od Ženevy, takže jsme po celou cestu obdivovaly krásy Švýcarska a odpočívali. Po 10. hodině večerní jsme konečně dojeli do Mnichova, kde jsme se mohli podívat na nejnovější modely BMW, Rols Roice a Mini. Budova samotné výstavy byla krásný kus architektury. Okolo půlnoci byl už čas odjezdu a hurá do Česka.

Pátek 1.3.
Za českými hranicemi jsme měli první takovou větší pauzu na jídlo a vlastní potřeby, ale jelikož bylo tak 3 ráno, všichni jsme byli ospalí a unavení. Spánek v autobuse nebyl ideální. Po takové dlouhé cestě už jsme všichni chtěli být doma ve vlastní posteli. Okolo 8 ráno jsme dojeli do Zábřehu a to byl oficiální konec naší dlouhé výpravy.

Výlet se nám líbil, byla to rozhodně zajímavá zkušenost.  Jsme rádi, že se povedlo něco takového zorganizovat. Velké díky patří také našim učitelům, Ing. B. Gregorovi a Mgr. J. Hozíkové, kteří nás na této cestě doprovázeli.

Ondřej Bubela, 3. AT