Dne 24-25.10. jsme se zúčastnili výletu do sídla Volkswagenu, konkrétněji do komplexu Autostadt který se nachází ve městě Wolfsburg. Na cestu jsme vyrazili s našimi přáteli z SŠTGA Chomutov. Po přivítání následoval slavnostní oběd a prohlídka továrny, ke které jsme byli přepravení lodí. Exkurze se konala ve speciálním vláčku, který nás provezl hlavními částmi budov.
Zde jsou čísla pro představu rozměrů největší automobilové továrny v Evropě:
3500 vyrobených vozů každý den, přes 60000 zaměstnanců, 16 restaurací/kantýn rozmístěných po továrně pro hladové krky na obědové přestávce, asi 6500 bicyklů pro usnadnění pohybu v továrně, jednotlivé haly mají na délku přes 2 km, série ohýbaček plechu zvládnou jedny dveře zhruba za sekundu a žádné sklady díky až neuvěřitelnému systému logistiky dodavatelů.
Následně jsme byli seznámeni s komplexem Autostadt, ve kterém jsme další den měli volný program. Poté jsme se přesunuli do odděleného muzea Volkswagenu, které sídlí na
trefně pojmenované ulici Dieselstrasse. Zde nám byla představena historie značky a její začátky. Nejpočetněji zastoupený vůz byl bez pochyb legendární Brouk, těsně následován neméně důležitým Transporterem. Avšak nejvíce zajímavé byly koncepty vozidel, které se nikdy nedostaly do sériové produkce. Velice příjemným zakončením tohoto dne byla večeře v krásné pivnici Brauhaus Fallersleben.
Další den nás čekal volný program v Autostadtu. Každá automobilka v koncernu VW má zde svůj pavilon, ve kterém se seznámíte s historií, technikou a dnešní nabídkou modelů dané značky. Největší překvapení si připravilo Lamborghini-představení vozu Aventador LP700-4 ve formě unikátní audiovizuální show.
Pomyslnou třešničkou na dortu Autostadtu byl tzv. „Dům času“. Zde byl k prohlédnutí kompletní vývoj fenoménu jménem automobil. Paradoxně většina vystavených vozů se vyskytovala mimo koncern VW. Expozice začínala strojem, který to vše začal-tříkolkou Benz Motorwagen z roku 1886. Z těch nejzajímavějších kousků stojí za zmínku elegantní Jaguar E-type, sympatický
Saab Turbo, majestátný Cadillac Eldorado, stylový Citroen DS 19 nebo na stříbrném plátně proslavený DMC DeLorean.
Ani na zlaté české ručičky se nezapomnělo. Mezi exponáty této výstavy se objevily vozy Laurin & Klement a Tatra.

Děkujeme Porsche Praha a projektu Qhero za uskutečnění této exkurze.

Jaroslav Stojar žák VOŠ a SŠA Zábřeh, třída 3. AT